QR ČTEČKA

QR kódy všude kolem nás jsou sice skvělá věc, jenže… jenže je nejdříve musíte mít čím přečíst. K tomu potřebujeme čtečku QR kódů.

Právě nedostupnost zařízení schopných načíst, dekódovat a udělat něco schopného s daty v QR kódu dříve bránila QR kódům v jejich expanzi. Dnes má ale telefon s operačním systémem a kamerou poměrně velké procento lidí a na rozšíření QR kódů ve světě kolem nás je to poznat. Prakticky na každou mobilní platformu existuje několik volně dostupných aplikací pro skenování QR kódů. A nejsou omezeny jen na smartphony, s QR čtečkami běžícími v Javě se lze setkat i na klasických mobilních telefonech s „erárním“ operačním systémem.

Příkladem takové QR čtečky je Kaywa Reader, dostupná je jak pro klasické telefony, tak pro smartphony s Androidem a samozřejmě i pro iPhone. Jako doplněk nabízí i vlastní jednoduchý online QR generátor. Nejoblíbenější QR čtečkou pro změnu pro Android je bezesporu QR Droid, jednoduchá aplikace, která kromě klasického snímání QR kódu umí také zobrazit historii použitých QR kódů či tvořit, spravovat a sdílet vlastní QR kódy. Na iPhonech zase boduje nejvíce aplikace s všeříkajícím názvem QR Reader for iPhone. Funkcionalitou je na tom podobně jako Android čtečka QR Droid, navíc nabízí vestavěný prohlížeč a mapu. Šikovné!

Na dalších platformách není již výběr tak široký jako v případě předešlých dvou. Majitelé telefonů se Symbianem ocení QR čtečku QuickMark, opět svými možnostmi velmi podobnou těm předchozím. Rozběhnete ji ale i na Windows Mobile a dokonce je k dispozici i jako desktopová aplikace pro Windows nebo jako rozšíření pro prohlížeč Google Chrome. Dekódování QR kódů na webu se s takovým pluginem stává hračkou, stačí pravým tlačítkem kliknout na QR kód a z nabídky vybrat „Dekódovat“. Bohužel zatím dokáže rozluštit jen text, s URL adresami zatím nic nezmůže, což je trochu smutné, když si uvědomíte, že se jedná o rozšíření webového prohlížeče.